Our Educational Programmes
Pozvánka na seminář SVĚTLO – OBRAZ – ZVUK, jenž je pořádán ve spolupráci s Českou sekcí INSEA
Mezioborový seminář SVĚTLO – OBRAZ – ZVUK je určen pro výtvarné pedagogy všech typů školních a mimoškolních zařízení a též pro pedagogy ostatních uměleckých oborů, které téma zajímá. Unikátní mezioborový seminář organizuje NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Fakultou umění a designu UJEP, Národním ústavem pro vzdělávání a Českou sekcí INSEA.
Seminář se bude mimo jiné zabývat otázkou, jakým způsobem ovlivňují nová média včetně sociálních sítí obsah současné výtvarné výchovy. Seminář se bude konat 19.–21. května 2017 na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a ve víceúčelovém veřejném sále Hraničář. Seminář spojený s inspirativními workshopy odkazuje na mezioborové přesahy, bez kterých se vnímání, tvorba a interpretace obrazů jen stěží obejde. Účastníci budou mít ojedinělou příležitost se setkat s významnými uměleckými a pedagogickými osobnostmi filmové a audiovizuální tvorby.
Díky laskavé podpoře děkana doc. Pavla Mrkuse proběhne páteční program v ateliérech a dílnách Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Účastníci si budou moci vybrat dva z nabídky šesti inspirativních workshopů zabývajících se možnostmi nových médií, které spolu s děkanem doc. Mrkusem povedou odborní učitelé fakulty R. Loskot, M. Gurská, F. Pecháček, V. Presnetsov a T. Lumpe (propojování obrazu a zvuku; prostorové instalace; gify; videomapping; interaktivita a prostorovost zvuku; možnosti digitální fotografie). Večerní program bude vyhrazen představení publikace a doprovodných materiálů Ko-text: Tvar, zvuk a gesto, tvůrce, učitel a žák autory doc. K. Dytrtovou a doc. M. Raudenským (Nejkrásnější české knihy, 2. místo v kategorii Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky). Díky laskavé podpoře vedoucího galerie MgA. Richarda Loskota se bude sobotní a nedělní program odehrávat v prostředí víceúčelového veřejného sálu Hraničář. Prof. Jiří Barta, doma i v zahraničí oceňovaný tvůrce animovaného filmu (Zaniklý svět rukavic, Krysař, Na půdě – Český lev 2009 za nejlepší výtvarný počin a další významná světová ocenění) se zmíní o historii a specifikách autorské animované tvorby. Prof. Rudolf Adler, režisér, scénárista, dramaturg (Majstr, Hrom do kapelníka), pedagog a tvůrce koncepce filmové/audiovizuální výchovy pohovoří o výrazových prostředcích kinematografie ve světle historického vývoje a o technikách natáčení autorského filmového a televizního dokumentárního filmu. Ivan Látal, autor, režisér edukativních programů pro děti (Kostičky, Moudronos – Ceny Literárního fondu, Ekofilmu) a učitel na ZUŠ (obor Foto) představí svou školu vidění, kde se děti učí vnímavému pozorování a čtení „obrazů“. Organizátor Utubering festivalu Ing. Lukáš Dejl zodpoví otázky ohledně soudobých zvukově-obrazových komunikačních systémů, zvláště spojené s tzv. youtuberingem.
Seminář je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP; účastníci obdrží osvědčení. Seminář je součástí přípravy celostátní přehlídky výtvarných prací dětí a mládeže 2019. Účast na semináři není podmínkou účasti na přehlídce.
Předpokládaná cena: 1000 Kč (bez ubytování), pro členy INSEA 900 Kč. Cena ubytování na kolejích UJEP činí 560 Kč/2 noci.
Bližší informace a přihlášku naleznou zájemci na tomto odkazu.
Kontakt:
Mgr. Jana Randáková
NIPOS-ARTAMA, Fügnerovo nám. 5, 120 21 Praha 2
778 702 496
Seminář České sekce INSEA, ARTAMY a Muzea umění Olomouc
Seminář s názvem Praktické využití interaktivních her muzeí a galerií ve výuce výtvarné výchovy a dalších společenskovědních oborů pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Českou sekcí INSEA a Muzeem umění Olomouc.
Datum: 25.–26.3.2017
Místo: Muzeum umění Olomouc, Denisova 47, Olomouc
Originální víkendový seminář, který se uskuteční v magickém inspirativním prostředí Muzea umění Olomouc, je zaměřen na praktické využití databází a vzdělávacích aplikací muzeí a galerií. V první části semináře kurátorka muzea účastníkům představí úspěšnou databázi muzea s názvem CEAD. V další části semináře budou praktickou formou představeny mobilní aplikace a hry nebo editory volně dostupné na webových stránkách českých i zahraničních muzeí a galerií.
Účastníci se během praktických činností seznámí s vybranými aplikacemi a bude jim ukázáno jejich mnohostranné využití ve výuce. Získají základní orientaci v problematice a povědomí o bezplatných zdrojích a vzdělávacím využití digitálních produktů, vyzkoušejí si práci se vzdělávacími aplikacemi a obdrží didaktické materiály pro další využití v praxi.
Předpokládaná cena: 900 Kč (bez ubytování), pro členy České sekce INSEA 800 Kč! (Je třeba uvést v přihlášce.)
O možnostech a ceně ubytování v Olomouci jednáme.
Seminář je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP, účastníci obdrží osvědčení.
Maximální počet účastníků je 20 osob. V současné době je kapacita semináře naplněna; je možné hlásit se jako zájemci na případný druhý běh semináře.
Závazné přihlášky: do konce února 2017
Přihlášku naleznete na tomto linku; vyplněné posílejte na tuto adresu: Jana Randáková, Fügnerovo nám. 1866/5, 120 21 Praha 2 (mobil: 778 702 496), randakova@nipos-mk.cz.
Materiály pro účastníky kurzu: slovníček pojmů, prezentace, aktivita s Monou Lisou, aktivita s Turnerem, seznam stránek a portálů.
Fotografie z proběhlého kurzu
(autor Kamil Zajíček)