top of page

Our Conferences

We are preparing for you...


On 21 – 22. 9. 2017, at the Department of Art Education PF JU in the České Budějovice will take place our next national conference which focused on quality criteria in art education. We will inform you about the details soon!

 

 

 

Our previous conferences:

Olomouc, 2015, Current Development and Perspectives of Art Education – Reflecting on the Curricular Documents for General Education

The Art Centre of Palacký University in Olomouc hosted a conference titled The Current Affairs and Perspectives of Art Education – Reflecting on the Curricular Documents for General Education which took place on 1–2 December 2015.

The conference was held under the auspices of doc. Ing. Čestmír Serafín, Dr. Ing-Paed IGIP, Dean of the Faculty of Education at Palacký University in Olomouc, and with the active presence of Marjan Prevodnik, a long-term Chair of European Regional Council InSEA. The conference was also supported by Carl-Peter Buschkühle, the current Chair of European Regional Council InSEA, who sent a written letter of support to the delegates of the Czech section of InSEA.

 

The conference was organised by the Department of Art Education in the Faculty of Education at Palacký University in Olomouc with the premise to renew the activities of the Czech section of InSEA. It also hoped to spark discussions on the topical issues of the field, some of which certainly are the reflection on art education curriculum for general education seen through a prism of the decade which has just passed since its implementation, as well as the issue of standards and field competences, the current research and expert discourse and the practice of art education in the context of both formal and informal education. The conference was attended by 80 registered participants and other tens of students and educators.

 

More information here.
 

 

After 1989 the Czech section INSEA was an organizer of following specialized international conferences:

Olomouc, 2015, Současný stav a perspektivy výtvarné výchovy – reflexe kurikulárních dokumentů pro všeobecné vzdělávání (stránky konferencezpráva z konference)

Plzeň, 2012, O významu tvořivosti ve výtvarné výchově a jejím účinku na všeobecné vzdělávání

Hradec Králové, 2010, Vizuální gramotnost

Brno, 2008, Veřejnost a kouzlo vizuality. Rozvoj teoretických základů výtvarné výchovy a otázky kulturního vzdělávání.

Praha, 2006, Péče o obraznost / sémiotické přístupy k výtvarnému umění a ve výtvarné výchově

Plzeň, 2004, Rámcový vzdělávací program ve výtvarné výchově

Olomouc, 2002, Výtvarná výchova a mody její komunikace

Praha, 2000, Média a obraznost

Ústí nad Labem, 1998, Ke kořenům oduševnělého tvaru

České Budějovice, 1997, Horizonty vzdělávání učitele výtvarné výchovy

Žďár nad Sázavou, 1996, Emocionalita a racionalita ve výtvarné výchově

 

Praha, 1995, Uvidět čtvrtý rozměr. Výtvarná výchova pro třetí tisíciletí

Plzeň, 1994, Učitel výtvarné výchovy – umělec a pedagog

Ostrava, 1993, Múzická kreativita jako cesta k obnově duše

Ústí nad Labem, 1992, Filozofické aspekty výtvarné výchovy

Hradec Králové, 1991, Výtvarná výchova v nové situaci

 

Ze starších akcí:

XVIII. světový kongres INSEA v Praze, srpen 1966

V roce 1966 se v Praze uskutečnil celosvětový kongres INSEA, bezesporu nejvýznamnější akce oboru výtvarná výchova, již naše země kdy hostila. V čele přípravného výboru kongresu stál (tehdejší) docent Jaromír Uždil, v čele čestného předsednictva prof. dr. Jiří Hájek (ministr školství, později ministr zahraniční a poté disident a jeden z představitelů Charty 77). Jeden z hlavních referátů (s názvem Krize racionální civilizace a úloha umění) přednesl na kongresu prof. Jan Patočka, vystoupila zde řada dalších osobností: Jaromír Uždil (prezident kongresu), J. A. Soika (prezident INSEA, Německo), Jiří David, Sam Black (Kanada), Diethart Kerbs (Německo) ad.

Organizátorům této významné akce se silným symbolickým významem se podařilo vydat v roce 1967 obsažný sborník kongresových referátů s názvem Umění a výchova, a to nejen v českém jazyce, ale i v jazyce anglickém. Ve stejném roce vyšlo v českém překladu jedno z významných děl teorie moderní výtvarné výchovy, práce přední zakladatelské osobnosti INSEA a jejího čestného prezidenta Herberta Reada s názvem Výchova uměním. Zdravice Herberta Reada byla rovněž součástí zmíněného kongresového sborníku, na jehož přípravě se podíleli významní odborníci a osobnosti tehdejší výtvarné výchovy Jaroslav Brožek a Bohuslav Maleček (redakce sborníku), dále Jiří David, Karel Frauknecht, Josef Hron, Leonid Ochrymčuk, Jaromír Uždil a Igor Zhoř.

 

Světový kongres měl ještě další konkrétní výsledek: v březnu 1967 byl v přímé návaznosti na tuto významnou akci ustaven Československý komitét INSEA, přímý předchůdce dnešní České sekce INSEA. Vznikl jako výběrová organizace československých výtvarných pedagogů a předních domácích odborníků z oblastí umění, vědy a vzdělávání – a jeho hlavní poslání, tedy péče o výchovu uměním, její obhajoba a rozvoj, se od té doby nezměnilo.

Další kongresy z doby před rokem 1989 (včetně):

Moravany, 1970, Specifické, obecné a zvláštní v obsahu výtvarné výchovy. Mezinárodní kolokvium,

 

Vrátná dolina, Malá Fatra, 1971, Výtvarná výchova a životní prostředí. Mezinárodní kolokvium,

 

Mariánské Lázně, 1975, Souvislosti předškolní, školní a mimoškolní výtvarné výchovy. Mezinárodní kolokvium,

 

Zvíkov, 1984, Nové pohledy na přípravu výtvarných pedagogů. Celostátní sympozium s mezinárodní účastí,

Visalaje, 1985, Nové podněty výtvarné kultury pro výtvarnou výchovu. Celostátní sympozium s mezinárodní účastí,

Bratislava, 1986, Posílení vlivu estetické výchovy při výchově mladé generace. Celostátní sympozium s mezinárodní účastí,

České Budějovice, 1988, Proměny výtvarného umění a jeho místa ve světě člověka, zvláště dětí a mládeže. Celostátní sympozium s mezinárodní účastí, (Archivní článek Matouše Vondráka o sympoziu najdete v Estetické výchově č. 2, roč. 29, z roku 1988 a zde.)

Olomouc, 1989, Výtvarná výchova a hmotná kultura. Celostátní sympozium s mezinárodní účastí,

bottom of page